Часто на старті Seo просування сайту багато хто стикається з таким поняттям, як семантичне ядро сайту (далі просто СЯ), у цій статті ми докладно розберемо, як правильно та якість підготувати СЯ, на які нюанси звертати увагу, щоб уникнути помилок.
Семантичне ядро (СЯ) – це база ключових слів та словосполучень, завдяки яким ваш сайт можуть знайти користувачі у пошуковій видачі. Збір семантичного ядра по праву вважається одним із найважливіших етапів Seo оптимізації сайту, адже від якості його підготовки залежить подальша доля та позиції сайту в пошуковій видачі. Якщо, мабуть, зібрати СЯ, то після проведення низки робіт ваш сайт отримає зростання цільового трафіку, збільшення кількості цільових дій, а також збільшення прибутку.
У цій статті ми докладно розберемо, як правильно та якість підготувати СЯ, на які нюанси звертати увагу, щоб уникнути помилок.
Під час проектування сайту багато веб-майстрів ігнорують таке поняття, як семантичне ядро і проектують сайт умовно на свій розсуд, що призводить до грубих помилок і не дає можливість користувачам знаходити сайт у пошуковій видачі. Давайте розберемо, для чого потрібно збирати семантичне ядро:
Перш ніж перейти до числових значень кожного з видів запитів, варто зазначити, коректно проводити градацію за частотністю необхідно в рамках кожної ніші окремо, адже на цей показник впливають сезонність. Потенціал у кожній ніші свій, наприклад, для просування ніші шин, високочастотні запити будуть починатися з частотністю від 5000 запитів щомісяця, а наприклад, у ніші по укладання паркету, високочастотні запити починаються з 500 осіб щомісяця.
Високочастотні ключові запити – це запити, які користувачі вводять у пошуку найчастіше. Як показує практика, це досить короткі запити, часто вони складаються з 1 або 2 слів.
Середньочастотні (СЧ) – це запити, які вважаються не найвужчими, а й не вузькоспрямованими, вони займають нішу між ВЧ та НЧ запитами. Зазвичай СЧ запити містять у собі конкретику (наприклад, регіон, колір, розмір тощо.). СЧ запити набагато складніше просувати, ніж НЧ, тут тільки проектуванням структури та контентом не обійтися, для просування за такими запитами необхідно нарощувати зовнішню масу посилань і при цьому використовувати не тільки прямі входження, але й різноманітні анкори, які максимально повно описують сторінку.
Низькочастотні ключові запити (НЧ) часто ці запити ще називають запитами з довгим хвостом, т.к. вони містять у собі чимало уточнень. НЧ запити, як правило, вводять користувачі, які точно знають, що вони шукають, які готові зробити цільову дію – зробити покупку або замовити послугу. Щоб просунутися НЧ, достатньо опрацювати структуру сайту, зробити перелінковку між сторінками, а також написати контент на кожну сторінку з потрібними входженнями.
Перш ніж приступати до формування СЯ необхідно:
Далі починається найскладніший процес – збір ключових запитів, з яких далі формуватиметься семантичне ядро сайту, яким проходитиме просування.
Є два способи для збору СЯ нижче, ми розберемо їх докладніше.
Для цього підходу необхідно вибрати 2-3 конкуренти, зібрати за допомогою зовнішніх інструментів, наприклад Serpstat або Ahrefs (докладніше ресурси для збору довгого списку запитів ми розберемо у статті «Корисні інструменти для Seo просування сайту»), всю базу ключових слів , якими ці сайти ранжуються. Рекомендовано брати в просування ключі починаючи з частотності 9. Ключів, у яких частотність менша за 9, досить багато зупиняти свою увагу на них не варто, т.к. після проведення базової оптимізації під СЧ, ВЧ та НЧ ключі з частотністю 1-9 підтягнуть у топ видачі автоматично.
Зібравши початкове семантичне ядро по конкурентам, необхідно далі зайнятися оцінкою його якості. Насамперед потрібно позбутися сміттєвих та нецільових ключових фраз, які потрапили до СЯ при зборі.
До сміттєвих запитів належать:
Після того, як зібрано СЯ для сайту, його потрібно кластеризувати, т.к. опрацьовувати в ручному режимі такого обсягу документи не доцільно та не ефективно з погляду витраченого часу та бюджетів.
При даному підході необхідно визначитися, які запити найцікавіші для просування та які запити взагалі присутні у ніші. Далі необхідно за допомогою будь-якого зовнішнього інструменту, наприклад, Serpstat, зібрати всі ключові фрази, які містять фразу/ слово, яке нас цікавить для просування.
Після того, як зібрані довгі списки запитів, почищені від сміттєвих запитів, настає етап кластеризації.
Кластеризація – це процес, при якому запити, які мають загальну тематику, які ведуть на ту саму сторінку у видачі групуються в групи-кластери.
Кожен із отриманих кластерів із ключовими фразами буде використовуватися для просування та оптимізації однієї сторінки.
Існує кілька методів кластеризації: Hard, Soft та Middle. Нижче ми докладно розберемо, кожен із них.
Soft кластеризація – цього методу використовується самий частотний ключ і у ньому підбираються й інші, тобто. всі ключі об’єднані між собою найчастішим ключем. Цей метод кластеризації підходить для порталів новин, інформаційних сайтів, для невеликих сайтів, т.к. у цьому методі є похибки та помилки.
Middle кластеризація – це золота середина між Soft та Hard кластеризацією. Все починається з того, що береться найчастіша фраза та інші ключі порівнюються з нею за кількістю загальних УРЛів, при цьому є певний поріг для додавання ключів до кластера (зазвичай не більше 10) після чого утворюється новий кластер-сегмент.
Hard кластеризація – це кластеризація, при якій відбувається порівняння самого частотного ключа з наступними ключами за кількістю загальних УРЛів у ТОП-10 пошукової видачі. Це метод підходить для великих сайтів, ніш, де велика конкуренція та де велика кількість слів-синонімів. На виході після цієї кластеризації ми отримуємо менше СЯ, ніж після SOFT та Middle, але точніше.
В Інтернеті багато безкоштовних ресурсів, які дозволяють провести швидко та якісно кластеризацію. Розберемо деякі з них:
При цьому способі збору СЯ фахівець у ручному режимі опрацьовує кожну сторінку сайту, збирає семантику щодо конкурента та за цільовими запитами і далі розсаджує зібрані ключі по сторінках. Цей спосіб дуже затратний за часом. З негативного можна відзначити також те, що при такому варіанті опрацювання семантики у фахівця немає можливості опрацювати та якісно спроектувати структуру сайту, що позбавляє сайт шансу мати найповнішу та розширену структуру, що відповідає попиту. Збір СЯ руками під вже існуючі сторінки має бути у тому випадку, якщо потрібні тут і зараз ключі для написання контенту або для прописування метатегів. При цьому важливо розуміти, що незабаром буде зібрано довгі списки запитів і процес формування семантики для сайту буде проведений за конкурентами з повним проектуванням інформаційної структури.
Закінчуючи статтю, хочу ще раз звернути увагу на важливі моменти у формуванні СЯ: